W ubiegły weekend 19-22.07.2018 spora grupa „Chyżaków” stawiła się na szóstą edycję Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich w Lądku Zdrój.
Festiwal składał się z siedmiu biegów na różnych dystansach zaczynając od 240km wiodących przez 7 szczytów Kotliny Kłodzkiej, kończąc na biegu na 10km Trojak Trail, który prowadził przez Trojak do ruin zamku Karpień. W ramach festiwalu tradycją stały się biegi dla najmłodszych i także w nich mieliśmy swoich przedstawicieli.
Jako pierwszy wystartował niezawodny Andrzej Funka, który stawił się na starcie w Kudowie Zdrój już w piątek 20.07 o godzinie 20:00, aby zmierzyć się z dystansem 110km. W tym roku przebycie trasy nie należało do łatwych przez upał jaki panował podczas biegu. Mimo niesprzyjających warunków, nasz klubowy kolega kolejny raz postawił kropkę nad „i” docierając do mety z czasem 22:25:46. Jeszcze raz gratulacje i pełen szacun.
Następnym niezłomnym zawodnikiem, który postanowił zmierzyć się z dystansem 68km na trasie Ultra Trail była Marzenna Perz. Trasa wiodła przez Czernicę (1083 m. n.p.m.) oraz Kopalnię Złota w Złotym Stoku (364 m. n.p.m). Marzena zadbała o to by stanąć na pudle jako 2 kobieta w swojej kategorii wiekowej z czasem 10:33:20. Wielkie gratulacje.
Największym zainteresowaniem wśród „Chyżaków” cieszyła się trasa Złotego Półmaratonu. Wystartowało w tym biegu trzech naszych przedstawicieli Kamila Bielawa, Marek Haliniak oraz Piotr Konieczny. Bieg zaczynał się w sobotę o godzinie 11:00. Mieliśmy najpiękniejszą słoneczną pogodę jaką można sobie wymarzyć w górach o tej porze roku lecz na spokojne wędrówki a nie walkę na dystansie półmaratonu. Prażące słońce i wysoka temperatura nie rozpieszczała nas w trakcie biegu. Oddech od skwaru dawał tylko cień drzew na trasie. Na metę dobiegłam jako pierwsza z czasem 2:48:58, Marek do mety dotarł z czasem 3:02:34: a Piotr z czasem 3:13:32. Jednak nie czas jest tu najważniejszy, lecz wspaniałe widoki podczas biegu i napotkani po drodze biegacze z całej Polski.
Dla mnie był to debiut w biegach górskich i na pewno jeszcze tu wrócę.

W niedzielny poranek na najkrótszym dystansie 10km Trojak Trail wystartowali Emilia Perz i Szymon Kuraś. Równie wymagająca trasa wiodła przez Trojak do ruin zamku Karpień a następnie szaleńczym zbiegiem do mety w Lądku. Emilii udało się wbiec na pudło w kategorii generalnej jako 3 kobieta oraz 2 miejsce w kategorii wiekowej. 🙂 Szymon dał popis swoich możliwości i ukończył trasę z czasem 58:40:, tym samym potwierdzając skuteczność treningów z Darkiem R. Na mecie pokazał klasę w okazywaniu radości ze swojego sukcesu – widać, że jeszcze miał zapas sił – Szacun dla was :).

W niedzielny poranek jeszcze przed śniadaniem świętowaliśmy urodziny naszego klubowego kolegi Piotrka – i znowu młodszy o rok :p.

Biegi dziecięce podczas Festiwalu również były obsadzone przez moje „Chyże” urwisy Hanię i Filipa. Dla wszystkich rodzin obecnych na DFBG biegi dziecięce były najbardziej emocjonujące. Hania startowała na dystansie 200m i zajeła 6 miejsce natomiast Filip przebiegł trasę jednego okrążenia stadionu. Ukończenie biegu wieńczył pamiątkowy medal otrzymany na mecie. Brawo zuchy oby tak dalej.

Kamila Bielawa