Bieg  Od Ratusza do  Ratusza  Cottbus  14-07-2012

XX jubileuszowy bieg sztafetowy „Od Ratusza do Ratusza” z Zielonej Góry do niemieckiego Cottbus, który odbył się dnia 14.07.2012r. był drugim z rzędu startem Nowotomyskiego Klubu Biegacza „Chyży” w tej imprezie.

Zgodnie z tradycją trasa biegu prowadziła w kierunku odwrotnym niż poprzednio. Cała trasa o łącznej długości 100,4 km została podzielona na 16 odcinków o długości od 2,8 do 15,6km. W biegu uczestniczyły  5 –cio osobowe zespoły w których musi być przynajmniej 1 kobieta i 1 osoba w wieku 50+. Każdy z uczestników musiał przebiec przynajmniej 1 odcinek. Biegnący w danej chwili zawodnik jest wyróżniony szarfą w kolorze czerwonym z nazwą biegu w języku niemieckim i polskim. Zmiany mogły być dokonywane tylko w wyznaczonych strefach, o długości 10 m, w obecności sędziów, którzy odnotowali czas oraz numer zawodnika kończącego i zaczynającego następny odcinek. Plan poszczególnych zmian należało przedłożyć organizatorowi przed rozpoczęciem biegu na specjalnej odprawie dla kapitanów poszczególnych drużyn. Do biegu zgłosiły się 64 zespoły z czego 19 z Polski, 44 z Niemiec i 1 z Wielkiej Brytanii.

Z NKB Chyży w biegu wzięli udział następujący biegacze: Jolanta Strońska, Tomasz Stroński, Andrzej Funka, Marek Marchewka i Ryszard Bronowicki, według planu zmian przygotowanego przez Andrzeja, który miał już doświadczenie z biegu ubiegłorocznego, tak barwnie opisanego przez Michała Szkutę.

Porównując tegoroczną edycję to tamtej można powiedzieć, że było znacznie mniej potu ze względu na niższą temperaturę chociaż koszulki kończących „swoje” odcinki były zawsze ociekające. Generalnie trudność tego biegu polegała na tym, że po ukończeniu danego odcinka i odpoczynku trwającym ok.  45 minut należało wystartować ponownie i powtórzyć to 2-4 razy. Niestety schłodzone podczas przerwy mięśnie niechętnie podejmowały po raz kolejny wysiłek. To było nowe doświadczenie dla biegacza  i jego organizmu. Dotąd zawsze po biegu był relaks bez ponawiania wysiłku!

Pod względem organizacyjnym impreza była bez zarzutu, zwłaszcza że to już 20 edycja i to z udziałem sąsiadów zza Odry.  Zaraz po weryfikacji w biurze zawodów otrzymaliśmy koszulki i paczki żywnościowe zawierające wodę mineralną, batony, banany, dużą drożdżówkę i jabłko.  Taki zapas  okazał się bardzo przydatny, ponieważ w naszym przypadku impreza trwała ponad 8 godzin. Pod koniec każdy odczuwał głód pomimo zabrania własnych kanapek.

O godzinie 8.150 miała miejsce odprawa dla kapitanów zespołów, podczas której podane zostały najważniejsze zasady, które należy przestrzegać w czasie biegu, a następnie o 9.00 po krótkiej ceremonii, sprzed zabytkowego ratusza w Zielonej Górze wystartowało 64 zawodników na pierwszy odcinek, który miał długość 15,6 km. Pozostali członkowie zespołów oznakowanymi samochodami udali się na trasę, gdzie mogli wspierać „swojego” i innych biegaczy, jednak przynajmniej jeden z nich powinien być obecny w strefie zmiany przed biegnącym aby dać mu zmianę. Jak zaobserwowaliśmy nie zawsze tak było, wówczas biegacz albo czekał na zmiennika, albo za zgodą sędziów biegł następny odcinek.

Ostatnie dwa odcinki pokonaliśmy w burzy i deszczu, ale nie było to utrudnieniem, gdyż każdy już czuł bliskość mety. Ostatnie 500 m pokonaliśmy biegnąc razem i pozdrawiając kibiców.

Jak podkreślali biegacze z naszej ekipy największe wrażenie wywarła na nich bardzo przyjazna atmosfera panująca na trasie, w strefach zmian i po imprezie, zwłaszcza ze strony biegaczy niemieckich, którzy zawsze pozdrawiali każdego przebiegającego obok nich. Piękne lasy, przez które wiodła trasa były dodatkowym atutem.

Bieg odbywał się przy otwartym ruchu drogowym. Jedyną zmianą było ograniczenie prędkości pojazdów do 70 km/h. Ruch poprzeczny w stosunku do trasy biegu był kierowany przez policję.

Po zameldowaniu się na mecie, która znajdowała się przed ratuszem w Cottbus, samochodem udaliśmy się do Sportowego Centrum, gdzie odbyła się ceremonia zakończenia jubileuszowej, 20 edycji imprezy oraz dekoracja zwycięzców to jest trzech pierwszych zespołów:

1 miejsce  AFA Cottbus – Tomato Krosno Odrzańskie (POL) 5:37:43
2 miejsce ZZPPm Sierpol  (POL) 5:44:41
3 miejsce Lubuszanka Czerwieńsk  (POL) 6:15:19

 

W dwudziestoletniej historii tego biegu tylko dwukrotnie wygrywały zespoły z Niemiec.

Nasz zespół zajął 48 miejsce z czasem 8:16:47 co było wynikiem o 16 minut lepszym od ubiegłorocznego. W klasyfikacji przesunęliśmy się o 8 pozycji w górę.

Każdy uczestnik biegu otrzymał paczkę żywnościową i medal. Zespoły zostały obdarowane pakietem zawierającym 6 butelek dobrego niemieckiego piwa oraz butelkę szampana.

Najbardziej jednak w tym momencie przypadł do gustu poczęstunek, w skład którego wchodził duży stek lub kiełbasa z grilla, udziec  z rożna,  surówka, makaron, piwo i lemoniada – wszystko w zasadzie bez ograniczeń – przy dobrej muzyce. W trakcie tego bankietu można było ustawić się do zdjęcia, które natychmiastowo drukowano oraz odebrać dyplomy indywidualne i drużynowy. Impreza zakończyła się około godz. 20.30 i wszyscy w dobrych humorach udaliśmy się w drogę powrotną wspominając dobrze spędzony dzień.

foto relacja

 

 Komentarze zablokowane.